Na pozemku se starou zahradou vyrostl rodinný dům s loukou na střeše a vytápěný sluncem

spot_img

Stará zahrada se může proměnit i na místo, kde bude stát nový dům. Samozřejmě záleží na tom, o jakou kategorii pozemku z hlediska katastrálního zákona jde. V zahradě v Černošicích u Prahy se stavět dalo ai se stavělo.

Architekti kaa-studia doprostřed ní umístili nenápadnou vilu pro čtyřčlennou rodinu, která se otevírá jižnímu slunci a nabízí výhledy na brdských masiv. Kdysi na této zahradě stála stará chata. Zadání pro architekty znělo jasně: navrhnout dům pro čtyřčlennou rodinu, kde by měl každý své soukromí a zároveň i dostatek prostoru na společné trávení volného času.

Vila v centru zahrady
Umístění v centru zahrady je výsledkem úvah a měření – architekti se snažili stavbu umístit co nejvýše kvůli vyhlídkám do okolí, ale samozřejmě s ohledem na dostatek soukromí a staré vzrostlé stromy. Zdroj: BoysPlayNice

Jelikož majitelé domu se každodenně pohybují v umělých kancelářských prostorách, není divu, že zatoužili po přírodních materiálech a intimitě. Zároveň kladli důraz na hospodárnost provozu domu a těšili se na vnější krytý prostor s celoročním využitím pro rodinné sezení a sušení plodů a bylin.

prosklená obývací pokoj
Zázemí rodičů je v přízemí. Zdroj: BoysPlayNice

Přirozené vytápění sluncem
Z architektonického hlediska bylo zase důležité, aby dům jemně zapadl mezi okolní domy původní zástavby a nerušil charakter ulice. Také měl komunikovat se stromy v zahradě a využít možnosti výhledů, které se zde nabízely.

Samozřejmostí bylo použití přírodních materiálů, ekonomičnost vytápění a obecně „aby dům fungoval přirozeně, bez současných umělých pasivních standardů. V návrhu jsme chtěli využít maximální povolenou zastavateľnosť pozemku a většinu funkcí soustředit na přízemí. Hlavní hmotu domu jsme maximálně natáhli mezi východní a západní hranici, abychom vytvořili co nejdelší jižní fasádu. Díky tomu jsme dosáhli přirozené přehřívání domu sluncem v topné sezóně. Letní slunce je naopak přirozeně stíněné zapuštěním prosklené fasády, „vysvětlují autoři návrhu.

Poloha uprostřed zahrady není náhodná
Umístění v centru zahrady je výsledkem úvah a měření – architekti se snažili stavbu umístit co nejvýše kvůli vyhlídkám do okolí, ale samozřejmě s ohledem na dostatek soukromí a staré vzrostlé stromy. Tímto řešením vzniklo členění pozemku na dvě zahrady – jižní sluneční ovocný sad a severní zastíněn lesík.

Podélná terasa moderního domu
Podél celé jižní stěny přízemí je umístěn využitelný prostor mezi interiérem a exteriérem – zapuštěné zápraží. Zdroj: BoysPlayNice

Děti mají nejkrásnější výhledy
Výsledkem promyšlené koncepce je členění na zázemí rodičů, které je v přízemí, a zónu pro děti – ty mají samostatné patro s vlastní střešní zahradou a společnou halou. Z jejich pokojů a střešní zahrady jsou nejkrásnější výhledy do okolí. Jižní část přízemí je společenská, severní soukromá. Podél celé jižní stěny přízemí je umístěn využitelný prostor mezi interiérem a exteriérem – zapuštěné zápraží.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora